Hírek
Koszorúzás régi nemzetőr bajtársakkal Tatán
Több éves hagyományt követve 2012. március 15-kén egykori komárom-esztergom megyei nemzetőr bajtársaim meghívására vettem részt Tatán az 1848-as forradalom és szabadságharc hősei tiszteletére tartott megemlékezésen. A tatai várban tartott városi ünnepségen beszédet mondott Tata város polgármestere Michl József. Ünnepi köszöntőjében párhuzamot vont az akkori szabadságharcosok és jelen kor külső elnyomói ellen harcolók között. A megemlékezés végén Munczer István és vitéz Bozsó János nemzetőrökkel közösen mi is elhelyeztük koszorúnkat a 48-as emlékmű talpazatánál. Ezt köveztően megtekintettük a Magyary Zoltán Művelődési Központban a Nemzeti Múzeumtól egy napra kölcsönkapott festményt, amelyen Tatán gyakorlatozó nemzetőröket örökített meg az ismeretlen festő.
Balog Tamás
nőr. hadnagy
A kommunizmus áldozataira emlékeztek Békés megyében
Békéscsabán a BéKSZI Zwack József Tagiskola tanulói helyeztek el koszorút a műsoruk után a Szabadság téren.
Gyulán, dr. Görgényi Ernő polgármester a dr. Erdődi Lajos tiszteletére elhelyezett emléktáblánál tartott beszédet: a szegények ügyvédje az egyenlőségért küzdött, a kommunista diktatúra alatt meghurcolták, lelkileg és testileg is megtörték, csak a rendszerváltozás után ismerték el, hogy hamis vádak miatt került börtönbe. A Mogyoróssy János Városi Könyvtárban később megnyílt a dr. Erdődi Lajost életét és munkásságát bemutató kiállítás.
Békésen a forradalmi emlékműnél emlékeztek. Dr. Pálmai Tamás, a város alpolgármestere beszédében hangsúlyozta, fejet kell hajtani azok előtt, akiknek halála a kommunista pártok lelkén szárad, s fejet kell hajtani azok előtt is, akik életét a diktatúra darabokra törte, tönkre tette.
(2012. február 24.-www.beol.hu)
Az ötvenhatos események helyi vonatkozására emlékeztek Battonyán 2011. november 4-én
A polgármesteri hivatal falán táblát avattak a helyi forradalmárok tiszteletére, melyet Dr. Karsai József Battonya polgármestere és Dr. Rimay István nemzetőr altábornagy leplezett le. Dr. Karsai József, a város polgármestere saját élményeiről is beszélt az ünnepségen:
— Tizenkét éves gyerek voltam. Elfoglaltuk a határőr laktanyát, ott jutottunk fegyverhez. Az oroszok bejövetele kitörölhetetlenül maradt meg az emlékezetemben. A főtéren voltunk vagyöt-hatszázan. Begördült két orosz tank, és páncélozott hadijárművek. Az egyik tank a kéttornyú templomunkat pásztázta, hogy melyik tornyot lője ki. Egy percet kaptunk, hagytak menekülési útvonalat. Gyávaságról szó sem volt. A tankok, géppisztolyok túlerejével nem bírtunk volna.
A rendezvény folytatásaként bemutatták dr. Schmidt Gábor: Az 1956-os forradalom battonyai vonatkozásai című könyvét. A kiadást dr. Karsai József szponzorálta. Battonyán a forradalom október 27-én kezdődött és december 9-ig tartott. A szerző felkutatta azokat a forradalmárokat, akik még élnek, illetve az elhunytak hozzátartozóit.
Az ötvenhatos hősökre emlékezett Békés megye
Békéscsabán a Nagy Imre tér adott otthon a megyeszékhely központi ünnepségeinek. A megemlékezés a Balassi Táncegyüttes „Rekviem a forradalomért” című műsorával kezdődött, majd Vantara Gyula polgármester, országgyűlési képviselő mondott beszédet. Mint hangsúlyozta, október 23-án egyszerre kell fejet hajtanunk a forradalom és szabadságharc hősei és mártírja előtt, valamint a hétköznapi kisemberek előtt, akik névtelenül is kulcsszerepet vállaltak az események alakításában.
Később nyolcvanegyen tettek állampolgársági esküt Békéscsaba polgármestere előtt, majd több intézmény és szervezet képviselője koszorúzott a mártír miniszterelnök, Nagy Imre szobránál. A program a Fekete Pál Gyűjtemény ünnepélyes megnyitójával folytatódott a Kazinczy Ferenc Általános Iskola Csaba utcai, Nagy Imre térre néző épületegységében.
— Jól jegyezzük meg, Magyarországon sohasem volt kommunista hatalomátvétel. A szovjetek erőszakkal ültették a kommunistákat a vezető posztokra, ez nem a nép választása volt — jelentette ki vasárnap délelőtt Gyulán, az Október 23. téren tartott megemlékezésen dr. Horváth János, az Országgyűlés korelnöke.
Az ünnepség Koncz Gábor, a Regélők Énekegyüttes fellépésével zárult, közreműködött az Erkel Ferenc Vegyes Kar.
Orosházán a testvértelepülések — Szenttamás, Tusnádfürdő, Nagykároly — delegációi is a történelmi emlékparkban ünneplőkkel együtt emlékeztek az 1956-os eseményekre. Illyés Zoltán államtitkár, országgyűlési képviselő a magyar nemzet hálaadó ünnepének nevezte ezt a napot.
— Rövid ideig tartott, de olyasmi történt 55 évvel ezelőtt, mely visszaadta a nemzet önbecsülését és a világ addig rólunk alkotott álláspontját is megváltoztatta — fogalmazott a szónok, aki elismerően szólt az orosházi asszonyok és férfiak bátor helytállásáról is.
Mezőberényben ugyancsak ünnepi testületi üléssel kezdődött a megemlékezés. Az eseményen adta át Siklósi István polgármester a „Mezőberényért” kitüntetést Nagy Ferenc nyugalmazott iskolaigazgatónak. A kiváló szakembert a várost szolgáló, kiemelkedő közéleti tevékenységéért, valamint iskolaigazgatóként végzett értékteremtő és újító munkájáért tüntette ki a képviselő-testület.
Az ünnepség második részében a városi köztemetőben Erdős Norbert mondott beszédet. A város országgyűlési képviselője, megyei kormánymegbízott kiemelte, sem hatalom, sem erőszak, sem brutalitás, sem íróasztalnál elkövetett hazaárulás nem képes túlélni a nemzet becsületének ítéletét.
(www.beol.hu)
Nemzetőr szervezetek az egységes MAGYAR NEMZETŐRSÉGÉRT!
2011. július 09-én Budapesten értekezleten vett részt a Nemzetőrség három különálló szervezete. Az értekezlet témája és célja, a társadalmi elvárásoknak megfelelően a Nemzetőrség további működésének lehetséges formái, valamint az erők egyesítésének útjai voltak.
Az értekezleten részt vett az „1956 Magyar Nemzetőrség” részéről Dömötör Zoltán elnök, a „Kossuth Nemzetőrség” részéről Dezső Mihály elnök és munkatársaik, a Nemzetőr Egyesületek Országos Szövetségét Raffai Antal István elnök és Dr. Paskó József elnökhelyettes képviselte.
Megfogalmazódott a szervezetek szövetségéből létrehozandó egységes „Magyar Nemzetőrség” gondolata. Felmerült az egységes Magyar Nemzetőrség Alapszabályának kidolgozása, vezető szerveinek, vezetőinek demokratikus úton történő megválasztása.A társadalmi igény alapján összeállított feladatrendszer végrehajtására, az operatív szervezet struktúrájának és vezető állományának kidolgozására, valamint vezető állományának elvi alapon történő összeállítására javaslat született. A feladatok koordinálására Dezső Mihály kapott bizalmat, munkáját szervezetenként három fő segíti.
A következő értekezlet időpontját szeptember első felére határozták meg a résztvevők.
Megalakult a Nemzetőrség egészségügyi szolgálata Battonyán
2011. június 04-én Battonyán megalakult a Nemzetőrség egészségügyi szolgálata. Az eseményt megtisztelte Vitéz Lovag Dömötör Zoltán vezérezredes, a Nemzetőrség főparancsnoka is, aki előadást tartott az egyesület történelmi múltjáról. Mint mondta, örülne ha egyre több fiatal vinné tovább az 56-os nemzetőrök lelki örökségét. Az alakuló gyűlés egyben toborzó rendezvény is volt ,ahol az érdeklődők kaphattak felvilágosítást a szervezetbe való belépéssel kapcsolatban.
Egyszemélyes hősök napi megemlékezés Mezőhegyesen
2011. május 29-én egyszemélyes hősök napi megemlékezés volt Mezőhegyesen. A városnak több első és második világháborús emlékműve is van, ennek ellenére sem a város, sem a civil szervezetek nem tartottak ünnepi megemlékezést. Én jómagam néhány szál virággal fejeztem ki tiszteletemet a világháborús hősök emlékművei előtt ( rövid gazolást követően) a város két pontján. Nagyon szeretném, ha jövőre már többen helyeznénk el a megemlékezés virágait, koszorúit ,mert megérdemelnének ennyit Mezőhegyes hősei.